بزرگان موسیقی _ رضا وهدانی

بزرگان موسیقی _ رضا وهدانی

رضا وهدانی در سال 1312 در تهران متولد شد. در سن چهارده سالگى به كلاس هنرپیشگى جامعه‏ى باربد كه تحت نظارت رفیع حالتى اداره میشد می‏رود و در همین محل افتخار آشنایى با استاد اسماعیل مهرتاش نصیبش مىگردد و در كلاس درس استاد مهرتاش مشغول فراگیرى آواز و ردیفهاى موسیقى ایرانى و تلفیق شعر و موسیقى مى‏ گردد. وى در حسرت داشتن یك «تار» شب و روز در تب و تاب بود ولى مشكل مالى اجازه نمى‏ داد كه او به هدف و آرزویش برسد تا این كه خانمى هنردوست از فامیلشان كه ذوق و علاقه‏ ى رضا را براى داشتن «تار» مى ‏بیند با هزینه‏ ى خود، «تار»ى براى وى مى‏ خرد و آن را به او هدیه مى‏ كند از این زمان بود كه دوران شكوفایى رضا در موسیقى و نواختن «تار» آغاز مى‏ شود.
 
وهدانی

چندى بعد توسط یكى از شاگردان كلاس مرحوم استاد على ‏ا كبر خان شهنازى، به نام جواد شریعتمدارى براى فراگیرى نت موسیقى نزد وى مى‏ آید و توسط همین شخص، رضا وهدانى به خدمت استاد على‏ اكبر خان شهنازى مى‏ رود. كلاس استاد شهنازى طبقه‏ ى پایین را به طور رایگان در اختیار وهدانى قرار مى‏ دهد تا شاگردان را تعلیم نت موسیقى دهد و با آنهایى هم كه گوشه‏ هاى آواز موسیقى ایرانى را مى‏ خواستند فراگیرند كار كند و درآمد حاصل از آن را هم استاد شهنازى براى تشویق وى به ایشان محول كرده بود.
وى از سال 1336 با شركت در اركستر ویژه به سرپرستى مشیر همایون شهردار و بعد در اركستر سازهاى ایرانى به سرپرستى استاد روح ‏اللَّه خالقى همكارى خود را آغاز و در سال 1337 به سمت هنرآموز وزارت فرهنگ و هنر استخدام مى‏ شود. رضا وهدانى بیش از 60 آهنگ روى اشعار سعدى، حافظ، مولانا، اقبال لاهورى، سفى علیشاه، باباطاهر و شعراى معاصر ایران براى اركستر و آواز نوشته كه اكثراً به تصویب شوراى موسیقى وقت رسیده و بسیارى از آنها ضبط و مورد استفاده و اجرا در تلویزیون آن زمان قرار گرفته است و ردیفهاى آواز كلاسیك ایران و ردیفهاى ساز را به خط موسیقى نوشته و در اختیار هنرجویان قرار داده.

رضا وهدانی

رضا وهدانى تا سال 1358 مشغول فعالیت بود ولى در اواسط همین سال بازنشسته شد و فقط به تدریس و تعلیم خصوصى شاگرد مى‏ پردازد، وى مسافرتهایى به خارج از كشور نموده و دوباره ‏ موسیقى سنتى ایران و سرگذشت و سیر و تحول آن، سخنرانى‏ هایى در سمینارهاى موسیقى داشته و مدتى در كلاسهاى فوق برنامه‏ دانشگاه «اشتوتگارت» واقع در آلمان، موسیقى كلاسیك ایران را تدریس میکرده است.
منبع: سایت راسخون
برای شنیدن آثار استاد وهدانی در اینجا کلیک کنید.


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شما



ثبت دیدگاه


پشتیبانی