بزرگان موسیقی _ رضا وهدانی

بزرگان موسیقی _ رضا وهدانی

رضا وهدانی در سال 1312 در تهران متولد شد. در سن چهارده سالگى به كلاس هنرپیشگى جامعه‏ى باربد كه تحت نظارت رفیع حالتى اداره میشد می‏رود و در همین محل افتخار آشنایى با استاد اسماعیل مهرتاش نصیبش مىگردد و در كلاس درس استاد مهرتاش مشغول فراگیرى آواز و ردیفهاى موسیقى ایرانى و تلفیق شعر و موسیقى مى‏ گردد. وى در حسرت داشتن یك «تار» شب و روز در تب و تاب بود ولى مشكل مالى اجازه نمى‏ داد كه او به هدف و آرزویش برسد تا این كه خانمى هنردوست از فامیلشان كه ذوق و علاقه‏ ى رضا را براى داشتن «تار» مى ‏بیند با هزینه‏ ى خود، «تار»ى براى وى مى‏ خرد و آن را به او هدیه مى‏ كند از این زمان بود كه دوران شكوفایى رضا در موسیقى و نواختن «تار» آغاز مى‏ شود.
 
وهدانی

چندى بعد توسط یكى از شاگردان كلاس مرحوم استاد على ‏ا كبر خان شهنازى، به نام جواد شریعتمدارى براى فراگیرى نت موسیقى نزد وى مى‏ آید و توسط همین شخص، رضا وهدانى به خدمت استاد على‏ اكبر خان شهنازى مى‏ رود. كلاس استاد شهنازى طبقه‏ ى پایین را به طور رایگان در اختیار وهدانى قرار مى‏ دهد تا شاگردان را تعلیم نت موسیقى دهد و با آنهایى هم كه گوشه‏ هاى آواز موسیقى ایرانى را مى‏ خواستند فراگیرند كار كند و درآمد حاصل از آن را هم استاد شهنازى براى تشویق وى به ایشان محول كرده بود.
وى از سال 1336 با شركت در اركستر ویژه به سرپرستى مشیر همایون شهردار و بعد در اركستر سازهاى ایرانى به سرپرستى استاد روح ‏اللَّه خالقى همكارى خود را آغاز و در سال 1337 به سمت هنرآموز وزارت فرهنگ و هنر استخدام مى‏ شود. رضا وهدانى بیش از 60 آهنگ روى اشعار سعدى، حافظ، مولانا، اقبال لاهورى، سفى علیشاه، باباطاهر و شعراى معاصر ایران براى اركستر و آواز نوشته كه اكثراً به تصویب شوراى موسیقى وقت رسیده و بسیارى از آنها ضبط و مورد استفاده و اجرا در تلویزیون آن زمان قرار گرفته است و ردیفهاى آواز كلاسیك ایران و ردیفهاى ساز را به خط موسیقى نوشته و در اختیار هنرجویان قرار داده.

رضا وهدانی

رضا وهدانى تا سال 1358 مشغول فعالیت بود ولى در اواسط همین سال بازنشسته شد و فقط به تدریس و تعلیم خصوصى شاگرد مى‏ پردازد، وى مسافرتهایى به خارج از كشور نموده و دوباره ‏ موسیقى سنتى ایران و سرگذشت و سیر و تحول آن، سخنرانى‏ هایى در سمینارهاى موسیقى داشته و مدتى در كلاسهاى فوق برنامه‏ دانشگاه «اشتوتگارت» واقع در آلمان، موسیقى كلاسیك ایران را تدریس میکرده است.
منبع: سایت راسخون
برای شنیدن آثار استاد وهدانی در اینجا کلیک کنید.


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاهفروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومیل خلیل
بانک جامع اطلاعات پزشکان استان گلستان
تلگرام