فصل پاییز و هزار رنگی آن

فصل پاییز و هزار رنگی آن

برگ ها  دارای کلروفیل ی  هستند که آن ها را به رنگ سبز درمی آورد، اما تمامی گیاهان سبز نیز مجموعه ای از مواد شیمیایی به نام کاروتینوئیدها را حمل می کنند. این مواد شیمیایی به تنهایی نارنجی یا زرد به نظر می رسند، و به ذرت یا هویج رنگ می بخشند، اما زیر سبزی کلروفیلی یک برگ برای سال های زیادی پنهان می مانند.
در فصل پاییز، زمانی که برگ ها به پایان چرخه حیاتشان نزدیک می شوند،کلروفیل تجزیه می شود و رنگ زرد-نارنجی آشکار می شود.
به گفته دیوید لی دانشمند سابق دانشگاه بین المللی فلوریدا و رهبر ارشد پروژه مطالعه رنگ برگ ها از سال 1973، بسیاری از درختان در پاییز برای تولید مجموعه ای متفاوت از مواد شیمیایی به نام آنتوسیانین ها تکامل یافته اند.
این مواد شیمیایی دارای رنگ مایل به قرمز بوده و مسئول رنگ پذیری زغال اخته هستند. آن ها گاهی اوقات در برگ ها تازه جوانه زده تشکیل می شوند و این امر رنگ گاه گاهی قرمزمانند آن ها را توضیح می دهد.
زمانی که کلروفیل و آنتوسیانین ها با یکدیگر وجود داشته باشند، رنگ یک برگ می تواند به برنز تمایل پیدا کند. در تراکم های به اندازه کافی بالا، آنتوسیانین ها موجب می شوند یک برگ ارغوانی به نظر برسد.
رنگ های پاییزی یکنواخت تر زمانی که برگ ها می میرند و کاملا تجزیه می شوند، تشکیل می شوند. زمانی که تمامی آن ها خشک می شوند، رنگدانه ها به یکدیگر متصل شده و آنچه را که لی «کثیفی قهوه ای مانند» می خواند، را تشکیل می دهند.
 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شما


Mccade      

Tein sitten samantien tuolla Iinan laittamalla reseptillä leipää, ja tuli aivan ihäsa!!Liaansin tuohon reseptiin vaan karpaloita ja gojimarjoja taikinaan, ja vähensin ihan hiukan siirappia. Mutta siis ihan kuin pullaa tuli :P ihanan makeaa.
ثبت دیدگاه


پشتیبانی